Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11916_univerzita 640x420.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
22. decembra 2018 SlovenskoSprávy od ZilinaDen.sk Diskusia()

Foto: NBS vydá zberateľskú mincu k 100. výročiu Univerzity Komenského

BRATISLAVA 22. decembra (WebNoviny.sk) – Národná banka Slovenska vydá v júni 2019 striebornú zberateľskú mincu v nominálnej hodnote 10 eur k 100. výročiu založenia Univerzity Komenského v Bratislave (UK).

Vyberali z desiatich výtvarných prác

Ako agentúru SITA informovala Lenka Miller z Oddelenia vzťahov s verejnosťou UK, do súťaže predložili desať výtvarných prác od siedmich autorov. Komisia odporučila prvú cenu a realizáciu návrhu Patrika Kovačovského.

„Návrh najlepšie vystihuje náplň prvej národnej univerzitnej vzdelávacej inštitúcie na Slovensku,“ píše sa v stanovisku Komisie na posudzovanie výtvarných návrhov pamätných mincí a zberateľských mincí. Jej odbornými poradcami v procese hodnotenia bola zástupkyňa Historického ústavu Slovenskej akadémie vied Ľubica Kázmerová a prorektor UK Vincent Múcska.

Pribudne známka aj medaila

„Sté výročie Univerzity Komenského v Bratislave pripadá na 27. júna 2019. V súvislosti so storočnicou najväčšej a najstaršej slovenskej univerzity bude vydaná aj známka a medaila,“ priblížil rektor UK Karol Mičieta.

Slovenská pošta vydá príležitostnú poštovú známku v nominálnej hodnote 1,90 eura v náklade 200-tisíc kusov. Motívom je portrét Jána Amosa Komenského, priečelia budovy UK a žezlo rektora UK so znakom Slovenskej republiky.

Podobné motívy bude niesť aj pamätná medaila, ktorú univerzita dáva vyhotoviť pri príležitosti svojho jubilea v Mincovni Kremnica. Na averze medaily z patinovaného striebra je podobizeň Jána Amosa Komenského a na reverze historická budova univerzity na Šafárikovom námestí. Autorom výtvarného návrhu je sochár Alojz Drahoš, ktorý pôsobí na Katedre výtvarnej výchovy Pedagogickej fakulty UK.

Viac k témam: Národná banka Slovenska (NBS), Patrik Kovačovský, Slovenská pošta, Univerzita Komenského v Bratislave
Zdroj: Webnoviny.sk – Foto: NBS vydá zberateľskú mincu k 100. výročiu Univerzity Komenského © SITA Všetky práva vyhradené.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.