Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mariánske námestie, studňa
ilustračné: depositphotos.com
11. novembra 2015 Novinky od ZilinaDen.skSITA, © SITA 2015

Fond na podporu umenia sa predstaví potenciálnym žiadateľom o podporu v roku 2016 v Žiline

Novovzniknutá verejnoprávna inštitúcia Fond na podporu umenia predstaví svoju činnosť celkovo v šiestich mestách Slovenska. Inštitúcia, ktorá je nezávislá od Ministerstva kultúry (MK) SR a nahrádza podstatnú časť jeho dotačného systému, sa bližšie predstaví potenciálnym žiadateľom o podporu v roku 2016 19. novembra v Žiline.

Informovala o tom vedúca kancelárie Fondu na podporu umenia (FPU) Lenka Kubušová. Podrobný rozpis prezentácií možno nájsť na webstránke fondu http://fpu.sk.

Fond na podporu umenia zverejní svoju prvú výzvu 30. novembra. Zameraná bude na veľké podujatia v programe s názvom Kultúrne podujatia, aktivity a časopisy, finančná podpora na projekt sa bude pohybovať v rozmedzí od 30-tisíc do 250-tisíc eur. O výzve ako aj samotnom fonde informoval 22. októbra na tlačovej konferencii v Bratislave jeho riaditeľ Jozef Kovalčik. Vo svojej štruktúre fond nadviazal na už existujúce programy rezortu kultúry, kontinuita tak zostala zachovaná.

Vznikom fondu sa podľa ministra kultúry Mareka Maďariča podarilo naplniť jeden z kľúčových cieľov ministerstva kultúry v tomto volebnom období, zmenu vo finančnej podpore kultúry na Slovensku.

Vznik fondu bol začlenený aj do stratégie rozvoja slovenskej kultúry do roku 2020, pričom na príprave zákona o fonde participovala i kultúrna verejnosť,“ uviedol 22. októbra na úvodnej tlačovej besede FPU Marek Maďarič. Zriadenie inštitúcie prinesie pre neštátnu kultúru viac zdrojov, vo vládou schválenom rozpočte na rok 2016 je pre fond vyčlenených 15 miliónov eur.

Financie budú podľa šéfa rezortu rozdeľované nezávislejšie, pružnejšie či viacúčelnejšie. Jeho nezávislosť vidí Maďarič najmä v tom, že minister do rozhodovania fondu zasahovať nemôže a nemôže ani ovplyvňovať udeľovanie grantov.

Rozdiel medzi grantovým systémom, ktorý spadal pod ministerstvo kultúry a finančnou podporou fondu je ten, že bude podporený aj vznik umenia a nielen prezentácia vytvoreného diela. Okrem grantov bude však možné žiadať aj o pôžičky, štipendiá či viacročnú podporu. Granty na viac rokov MK SR poskytovať nemohlo.

Dotácie z FPU by sa mali prideľovať rýchlejšie cez viacero výziev počas roka. Fond musí o podpore rozhodnúť do 60 dní od zverejnenia výzvy. Fungovanie novovzniknutého fondu prináša okrem iného zmenu v uzatváraní zmlúv. Tie bude fond uzatvárať so štatutárnymi orgánmi inštitúcií či s poberateľmi podpory a nie s ich zriaďovateľmi.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.