Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hory_a_mesto_sita.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
SITA
13. septembra 2016 Podujatia a kultúra od ZilinaDen.skTS, © ZilinaDen.sk, iDen Media s.r.o.

Festival Hory a Mesto sa pomaly blíži, od piatka do nedele sa je na čo tešiť

Strhujúce športové výkony, neopakovateľné zážitky z hôr a silné ľudské príbehy si môžu diváci opäť po roku vychutnať v kultúrnom centre Stanica Žilina-Záriečie. Od piatka 16. do nedele 18. septembra sa tam uskutoční 4. ročník festivalu horského filmu a dobrodružstva Hory a Mesto Žilina.

„Vo filmovej ponuke nebude chýbať ani jeden z titulov ocenených na „domovskom“ festivale v Bratislave,“ pozýva Peter Hapčo, dramaturg kultúrneho centra Stanica.

Hlavnú cenu Grand Prix tento rok získal poľský dokument K2 – dotknúť sa neba o ceste detí slávnych horolezcov do Karakoramu, kde chcú porozumieť neprekonateľnej sile, ktorá ich rodičov ťahala do hôr a neskôr ich pripravila o život. Medzi ocenenými snímkami je aj viacero slovenských dokumentov – film Vo vetre kopýt ukazuje netradičný a vo svete ojedinelý chov koní vo voľnej prírode v prostredí Muránskej planiny a Slovenského raja. Kaľamárka sa zas venuje vývoju skalolezenia v lokalite Kaľamárka od predvojnového obdobia až po súčasnosť. „Celkovo je v programe takmer 30 filmov, je teda z čoho vyberať,“ dodáva Hapčo.

Popri množstve premietaní rozdelených do tematických blokov (Skala, Sneh, Vzduch, Horské bicykle, Voda…) čaká návštevníkov viacero pútavých prednášok a sprievodných podujatí. „Účasť na festivale potvrdil známy slovenský dokumentarista Pavol Barabáš, ktorý uvedie svoj najnovší dokument Sloboda pod nákladom o vysokohorských nosičoch v Tatrách. O pokuse vystúpiť na Everest ťažkou Boningtonovou cestou prídu porozprávať účastníci tohtoročnej expedície Ján Madarás a Michal Novota,“ dopĺňa Linda Jamborová z organizačného tímu festivalu.

V sobotu poobede si môžete dať „do tela“ v atraktívnych športových disciplínach v parku pri Stanici. K dispozícii bude cvičná lezecká stena pod Rondlom, viaceré aktivity zo svojho portfólia pripraví združenie Endorfun 2790 – mestské a horské centrá aktívneho oddychu – bungee running, slackline, hod sekerou, či lezenie po pivných bedničkách do výšky. Do cvičenia typu workout zasvätí záujemcov Jakub Slotta, ktorý stojí za značkou Body Beat Workout. Pútavú interaktívnu prezentáciu s témou Bezpečnosť na horách bude mať pripravená aj Horská služba. Už tradične nebude chýbať večerný žúr, ani veľkoplošná maľba na stene pod Rondlom.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.