Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11206_osypky 640x420.jpg
3. mája 2019 SlovenskoSprávy od ZilinaDen.sk Diskusia()

Epidémia osýpok v okrese Trebišov sa skončila, chorých vyšetrovali aj počas víkendov a sviatkov

BRATISLAVA 3. mája (WebNoviny.sk) – Epidémia osýpok v okrese Trebišov sa skončila. Hlásia to epidemiológovia z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Trebišove. Potvrdzujú, že epidemiologická situácia vo výskyte osýpok je stabilizovaná.

Posledné dva prípady osýpok zaznamenali v Trebišovskom okrese 18. marca. Epidémia osýpok je ukončená v prípade, ak sa v postihnutej oblasti nevyskytnú nové ochorenia 21 dní od vzniku posledného ochorenia, čo je maximálny inkubačný čas. Agentúru SITA o tom informovala Daša Račková z Úradu verejného zdravotníctva SR.

Chorých začalo pribúdať najmä počas sviatkov

Počas roka 2018 a 2019 evidoval Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trebišove 165 prípadov osýpok. Najviac chorých bolo v mestách Trebišov a Sečovce. O sporadickom výskyte osýpok možno hovoriť od začiatku roka 2018 do septembra tohto roka.

Epidemický výskyt v okrese zaznamenali od septembra 2018 a pokračoval aj v roku 2019. Ako vysvetľuje úrad verejného zdravotníctva, osýpky začali v okrese Trebišov v septembri 2018 výraznejšie pribúdať vzhľadom na prirodzenú migráciu obyvateľstva.

Trebišovskí epidemiológovia pri každom nahlásenom prípade okamžite vykonali epidemiologické vyšetrovanie, a to aj počas víkendov a sviatkov, keďže chorých začalo pribúdať najmä počas vianočných sviatkov v roku 2018.

Epidemiológovia nariaďovali adekvátne protiepidemické opatrenia individuálnymi rozhodnutiami, verejnými vyhláškami na mimoriadne očkovania, ako aj opatrenia pre predškolské a školské kolektívy a pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

Situáciu sa im podarilo zvládnuť

V súvislosti s ukončením epidémie osýpok v okrese Trebišov by som sa chcel poďakovať odborným pracovníkom úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Trebišove za ich okamžitý aktívny prístup a prijímanie protiepidemických opatrení,“ uviedol hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas.

Ten ďalej poďakoval aj ambulanciám, pohotovostiam, lekárňam, starostom a prednostom postihnutých miest a obcí, sociálnym zamestnancom, polícii či školám a organizácii Zdravé regióny.

Vďaka spoločnej práci všetkých vyššie uvedených zložiek sa podarilo zvládnuť epidémiu osýpok v okrese Trebišov, najmä s ohľadom na výskyt osýpok v oblastiach s obyvateľmi žijúcimi v nízkom sociálno-hygienickom štandarde. Keďže osýpky sú vysoko infekčné ochorenie, u chorých neočkovaných detí mohlo ľahko dôjsť k závažným komplikáciám a k náhlemu zhoršeniu zdravotného stavu. Situáciu sa však podarilo dobre zvládnuť,“ uzavrel hlavný hygienik SR.

Viac k témam: epidémia osýpok, osýpky, Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ)
Zdroj: Webnoviny.sk – Epidémia osýpok v okrese Trebišov sa skončila, chorých vyšetrovali aj počas víkendov a sviatkov © SITA Všetky práva vyhradené.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.