Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
počítač
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
22. septembra 2015 Novinky od ZilinaDen.skSITA, © SITA 2015

Elektronické služby spustí mestský úrad do konca roka. Dostupných bude 143 služieb

Žilinčania budú môcť väčšinu administratívnych záležitostí vybavovať bez osobnej návštevy mestského úradu cez internetový portál eGOV.

Do konca roka bude cez Informačný portál mesta dostupných celkom 143 služieb, čo predstavuje približne 90 percent všetkých služieb, ktoré môžu občania vybaviť na mestskom úrade. Vybavovanie formalít sa tak zrýchli, zvýši sa dostupnosť služieb, zníži sa administratívne zaťaženie občanov a podnikateľských subjektov a zefektívni sa práca na mestskom úrade,“ uviedol hovorca mesta Pavol Čorba.

Elektronizácia 143 služieb úradu za vyše 2,5 milióna eur z eurofondov má Žilinčanom uľahčiť aj zapájanie sa do vecí verejných a tiež zvýšiť transparentnosť a skrátiť čas vybavovania úradnej agendy. Elektronicky bude možné vybaviť napríklad parkovaciu kartu, stravovanie v jedálni, výrub drevín, opatrovateľskú službu, rybársky lístok, prenájom hrobového miesta i takmer všetko, čo sa týka miestnych daní a poplatkov. Žilinčania tiež budú môcť pripomienkovať návrhy mestského rozpočtu, cestovný poriadok MHD či nové mestské nariadenia.

Zavedením týchto elektronických služieb verejnej správy sa zabezpečí rovnocenný prístup k službám pre každého občana s dôrazom na znevýhodnené skupiny obyvateľstva. Verím, že prínosy projektu ocení každý Žilinčan, ktorý často nebude musieť vôbec prísť osobne na úrad, pretože si mnoho záležitostí vybaví online z domu alebo cez mobilné aplikácie. Ak občan aj príde na úrad, všetko potrebné vybaví na jednom mieste bez obiehania rôznych úradov verejnej správy v Žiline. Okrem toho sa vďaka elektronizácii služieb a optimalizácii procesov podarí mestu znížiť náklady na poskytované služby a zlepší sa ich kvalita,“ povedal žilinský primátor Igor Choma.

Podľa žilinskej radnice celý projekt elektronizácie je nutné vnímať ako súčasť ucelenej koncepcie a procesu informatizácie verejnej správy v Slovenskej republike. Hlavným cieľom je plne funkčný integrovaný informačný systém mesta, ktorý priblíži mestský úrad občanom a zároveň umožní efektívnejšiu správu vecí verejných i šetrenie mestských peňazí.

Elektronizované boli v prvom rade služby, ktoré sú najčastejšie využívané a časovo najnáročnejšie. Do budúcna mesto počíta s prepojením informačných systémov a aplikácií zabezpečujúcich fungovanie úradu na základné registre verejnej správy.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.