Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Koncentračný tábor Auschwitz II
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: SITA
14. augusta 2017 Podujatia a kultúra od ZilinaDen.skSITA, © SITA 2017

Druhý tohtoročný pochod z Osvienčimu do Žiliny absolvovalo 55 ľudí

Šesťdňový pochod Vrba Wetzler Memorial z poľského Osvienčimu do Žiliny absolvovalo ďalších 55 ľudí. Pochod kopíruje 130 kilometrov dlhú trasu dvoch slovenských židov Rudolfa Vrbu a Alfreda Wetzlera, po ktorej za dramatických okolností v apríli 1944 úspešne ušli z koncentračného tábora a ako prví informovali svetovú verejnosť o hrôzach holokaustu.

Pre veľký záujem sa pochod išiel tento rok už druhý raz. „Počet záujemcov každým rokom rastie a my sme obmedzení kapacitou horských chát, v ktorých prespávame. Takže na tento rok sme už museli vyhlásiť dva termíny, obidva sa naplnili a predpokladám, že budúci rok to bude rovnaké. Pochodov zorganizujeme toľko, koľko bude potrebné,“ povedal Mojmír Kalus z Medzinárodného kresťanského veľvyslanectva Jeruzalem (ICEJ), ktoré pochody Vrba Wetzler Memorial organizuje od roku 2014.

Mnohí z účastníkov prišli o svojich blízkych v koncentračných táboroch, pochodu sa však aj tento raz zúčastnilo veľa ľudí zo Slovenska, Česka a USA, ktorí si takto chceli „iba“ pripomenúť a uctiť hrdinský čin dvoch slovenských židov. „Je to najrôznejšia zmes ľudí. Starí, mladí, intelektuáli, obyčajní ľudia. A rôznych politických názorov a rôznych vyznaní. Ale všetkých spája jedna myšlienka, že si chcú pripomenúť týchto hrdinov a že im nie je ľahostajné, čo sa stalo a chceli by niečo urobiť aj v súčasnej dobe,“ dodal Kalus.

Pochod začína v priestoroch koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau pri poľskom Osvienčime a končí v Žiline v bývalom židovskom starobinci, kde Vrba a Wetzler napísali správu o skutočnom cieli deportácií židov, ktorým bolo masové vyvražďovanie. Trasa pochodu je vytýčená podľa opisov úteku v dvoch knihách samostatne publikovaných Wetzlerom a Vrbom, presná trasa však nie je známa.

„Ani Alfréd Wetzler, ani Rudolf Vrba nevedeli kadiaľ kráčajú. Predsa nemohli poznať terén, kráčali v noci, orientovali sa asi dosť veľmi zložito. Vždy sa snažím hľadať podľa spomienok miesta, kde sa niečo dialo a tie sa snažím identifikovať v teréne. Myslím, že z veľkej časti to už je, oveľa viac sa už asi ani nepodarí zistiť,“ povedal sprievodca pochodu Robert Schmidt.

Už po tretí raz absolvovala celý 130-kilometrový pochod aj druhá manželka Rudolfa Vrbu. „Rudy mal veľmi rád Slovensko a Slovákov a je pre mňa dojemné, že 11 rokov po jeho smrti sa ľudia vydávajú na pochod, aby si pripomenuli to, čo on vykonal. Myslím, že je to dôležité, pretože tento pochod pripomína históriu a ľudia by mali históriu poznať, aby sa tie hrozné veci nemohli opakovať,“ povedala Robin Vrbová.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.