Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rekonstrukcia_skola_pixabay.com_.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
18. mája 2016 Novinky od ZilinaDen.skSITA, © SITA 2016

Do zateplenia a výmeny okien krajských škôl investovali viac ako milión eur

Žilinský samosprávny kraj investoval 1,15 milióna eur do znižovania energetickej náročnosti škôl a internátov v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti. Prostriedky získal v rámci projektu MunSEFF s tým, že budovy po rekonštrukcii museli dosiahnuť úspory minimálne 30 percent.

Komplexná obnova internátu v Nižnej za takmer 196-tisíc eur pozostávala zo zateplenia, výmeny okien, prístrešku či vybudovania nových zábradlí a markízy. Podobnou rekonštrukciou prešiel i internát na Rosinskej ceste v Žiline, kde kraj investoval 237-tisíc eur.

Podarilo sa nám opraviť aj Gymnázium P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne, kde sme staré okná nahradili novými s izolačným dvojsklom, a to s ohľadom na historickú časť fasády. Rovnako sme osadili regulačný uzol a vymenili vykurovacie telesá,“ priblížila investíciu za viac ako 200-tisíc eur riaditeľka odboru školstva ŽSK Dana Mažgútová.

Stredná odborná škola elektrotechnická v Liptovskom Hrádku získala investíciu za 234-tisíc eur. „Okrem výmeny okien a zateplenia sme riešili aj priestor átria, odkiaľ unikalo teplo. Podarilo sa nám zatepliť taktiež podstrešný priestor, a tak sa vložená investícia vráti už čoskoro,“ doplnia Mažgútová. Najrozsiahlejšou obnovou prešla Obchodná akadémia v Dolnom Kubíne, kde viac ako 284-tisíc eur umožnilo zatepliť všetky jej časti vrátane hlavnej budovy, prístavby i telocvične.

Zníženie energetickej náročnosti budov, ktoré boli postavené ešte v časoch, keď sa nad takýmito úsporami nepremýšľalo, je dôležité pre nás i školy. Vďaka zatepleniu a výmene okien dokážeme na vykurovaní ušetriť desiatky tisíc eur ročne,“ priblížil predseda ŽSK Juraj Blanár.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.