Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Cesty, výtlky
ilustračné: SITA
29. decembra 2016 Novinky od ZilinaDen.skSITA, © SITA 2016

Do opravy ciest a novej techniky investuje kraj 7,6 milióna eur

Žilinský samosprávny kraj zainvestuje v roku 2017 do opravy ciest a novej techniky pre cestárov 7,6 milióna eur. Za 640-tisíc eur plánuje žilinská župa opraviť cestu II. triedy medzi obcami Turzovka a Semeteš, za 350-tisíc eur cestu III. triedy medzi Liptovským Hrádkom a Dovalovom a za 765-tisíc eur zrekonštruovať most ponad rieku Belá v Liptovskom Hrádku.

„Do opravy oravských mostov cez potok Zázrivka a cez potok v obci Klin vyčlenil kraj 300-tisíc eur. Most sa bude obnovovať i v obci Kotešová, naň je schválená suma 350-tisíc eur. V Turci bude najvýznamnejšou investíciou rekonštrukcia oporného múru v obci Jasenovo vo výške 500-tisíc eur,“ uviedla hovorkyňa kraja Lenka Záteková. Pre krajských cestárov, ktorí sa starajú o viac ako 1 800 kilometrov ciest, župa chce nakúpi päť nových sypacích nadstavieb za 200-tisíc eur a nové traktory za 560-tisíc eur.

Na prímestskú autobusovú dopravu prispeje krajská samospráva budúci rok 16 miliónov eur. „Klesá počet cestujúcich, preto očakávame aj úbytok tržieb, ktoré je potrebné dofinancovať. Našou úlohou je zabezpečiť dopravnú obslužnosť a ak by sme tieto spoje nefinancovali, ľudia by sa nemali ako dostať do školy, do práce či k lekárovi,“ povedal riaditeľ odboru dopravy Žilinského samosprávneho kraja Ivan Mokrý.

Žilinská župa si u dopravcov Arriva Liorbus a SAD Žilina objednáva výkony vo verejnom záujme v regiónoch Liptov, Orava, Turiec, Kysuce a Horné Považie. Na základe zmluvy s krajom najazdia ročne 25 miliónov kilometrov a prepravia 27 miliónov ľudí. Kraj v prímestskej doprave financuje aj zľavy pre seniorov, študentov, deti či zdravotne znevýhodnených.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.