Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ŽILINA: Prvý máj s odborármi
ilustračné: SITA
7. mája 2017 Novinky od ZilinaDen.skSITA, © SITA 2017

Do opráv hradov a múzeí investuje Žilinský kraj 1,6 milióna eur

Do opráv či modernizácie historických budov a kultúrnych pamiatok investuje Žilinský kraj z rozpočtu, eurofondov a nórskych fondov viac ako 1,6 milióna eur.

Až 1,1 milióna eur pôjde na obnovu jedinečnej hospodárskej budovy žilinského Budatínskeho hradu. Ďalších 150-tisíc eur použije krajské kultúrne stredisko na zateplenie a výmenu okien a dverí Makovického domu v Žiline.

„Rekonštrukciou za približne 200-tisíc eur prejde strecha Liptovskej knižnice v Liptovskom Mikuláši. Potrebné bude uzavrieť oddelenie detskej literatúry, ktoré sa nachádza v podkrovných priestoroch. Budeme sa ale snažiť, aby opravy obmedzili našich liptovských čitateľov čo najmenej,“ povedal predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár.

Liptovské múzeum plánuje za 50-tisíc eur obnoviť vodojem v skanzene v Pribyline. V Slovenskom komornom divadle v Martine za 30-tisíc eur upravia areál na parkovanie a vybudujú vjazd do suterénu podzemných garáží. Kysucká galéria v Oščadnici už začala stavať depozitár za 130-tisíc eur, kam plánuje uložiť zbierkové predmety, ktoré momentálne nemôžu byť vystavené.

„Vytvorenie takéhoto priestoru je veľmi dôležité, keďže obrazy a iné exponáty musia byť uložené v depozite, ktorý spĺňa špecifické podmienky ochrany umeleckých diel,“ dodal Blanár.

Oravská knižnica za 20-tisíc eur zrekonštruuje schodiská a zábradlia a Oravské kultúrne stredisko za rovnakú sumu vynoví hygienické zariadenia. Oravská galéria plánuje za 42-tisíc eur dobudovať lodný výťah v stredisku Slanická osada, odkiaľ premáva loď na Slanický ostrov umenia.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.