Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Centrum duálneho vzdelávania
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: SITA
16. augusta 2017 Novinky od ZilinaDen.skSITA, © SITA 2017

Do duálneho vzdelávania sa zapojí 744 žiakov, najviac spomedzi krajov

Žilinský samosprávny kraj je lídrom v zavádzaní systému duálneho vzdelávania do praxe. Do duálneho vzdelávania sa od septembra zapojí 744 stredoškolákov a v nasledujúcom školskom roku 2018/2019 by to malo byť až 1 272 žiakov stredných škôl.

„Odbor školstva vypracoval súhrnnú analýzu smerovania duálneho vzdelávania v našom kraji, na základe čoho jasne vyplýva, že sa v Žilinskej župe odborne vzdeláva najviac žiakov. Je to viac ako štvrtina študentov na celom Slovensku,“ povedal predseda kraja Juraj Blanár.

Riaditeľka odboru školstva žilinskej župy Eva Rovňanová povedala, že na začiatku spolupracovalo so strednými školami v systéme duálneho vzdelávania len sedem zamestnávateľov, dnes ich je 24. „Zvyšuje sa teda nielen záujem detí, ale rovnako firiem. Postupne sa rozšíril i počet odborov, v porovnaní s minulým školským rokom je nárast takmer dvojnásobný,“ dodala Rovňanová.

Do duálneho vzdelávania sa od septembra zapojí 25 stredoškolských odborov, najpočetnejšie skupiny žiakov študujú v odboroch zameraných na strojárstvo, elektromechaniku či telekomunikácie. „Aj napriek dobrým výsledkom je však potrebné na systéme duálneho vzdelávania naďalej pracovať. Chceme, aby sa zapojilo omnoho viac žiakov i spoločností, musíme preto diskutovať so zamestnávateľmi a dať im priestor navrhnúť, ako by sme podmienky mohli spoločne rozvíjať. Pripravujeme odborný seminár, počas ktorého nastolíme tieto témy,“ dodal predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.