Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Divadlo_balik.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
maps.google.sk, zilina.sk
17. októbra 2016 Novinky od ZilinaDen.skzilina.sk, © ZilinaDen.sk, iDen Media s.r.o.

Divadelný svet opustil popredný slovenský divadelník, bábkar a výrobca divadelných bábok Martin Bálik

V sobotu 15. októbra zomrel žilinský divadelník a bábkar Martin Bálik.

Mgr. Martin Bálik sa narodil 19. septembra 1929 v obci Sása. Bol popredný slovenský divadelník, pedagóg, výrobca divadelných bábok. Celý život zasvätil bábkovému divadlu a výrobe a zdokonaľovaniu technológie výroby bábok. Zhotovil desiatky výprav, kulís a rekvizít k divadelným hrám a rozprávkam a stovky nádherných a jedinečných bábok (marionety, maňušky). Študoval na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, odbor výtvarná výchova u prof. Kostku a prof. Štefunka, neskôr na DAMU v Prahe scénografiu a technológiu bábok. Pôsobil v slobodnom povolaní a tiež ako scénický výtvarník na viacerých divadelných scénach.

Od roku 1962 pôsobil ako vedúci výtvarník v Bábkovom divadle Žilina. V Žiline pôsobil aj ako pedagóg výtvarnej výchovy na stredných školách a Ľudovej škole umenia (dnešná Základná umelecká škola), taktiež spolupracoval s Mestským divadlom Žilina. Je známym slovenským inovátorom pohybovej mechaniky bábok, čomu sa venoval dodnes. Je nositeľom ceny Genuis loci Solnensis, ktorú každoročne udeľuje Zbor Žilincov. V roku 2011 bola jeho celoživotná práca ocenená Cenou primátora mesta za významný prínos pre rozvoj divadelného a bábkarského umenia v Žiline a na Slovensku.

Mgr. Martin Bálik zomrel dňa 15. októbra 2016. Rozlúčkový obrad a pocta zosnulému sa budú konať v piatok 21. októbra o 10. hodine v Mestskom divadle Žilina.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.