Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Chudobne dieta pixabay.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
10. novembra 2017 Novinky od ZilinaDen.skSITA, © SITA 2017 Diskusia()

Deti sa nesmú trestať za chyby rodičov, vraví o rozhodnutí žilinského primátora, tvrdí Mária Patakyová

Primátor Žiliny ide proti nám všetkým. Namiesto hľadania riešení ako efektívne vzdelávať chudobné deti a začleniť ich do väčšinovej spoločnosti si vyberá reštriktívnu politiku a rozdeľuje obyvateľov. Tvrdí to verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, ktorej stanovisko poskytol jej hovorca Ján Glovičko.

Ombudsmanka svojím vyhlásením zareagovala na krok žilinského primátora Igora Chomu (Smer-SD), ktorý rozhodol o tom, že deti, ktorých rodičia majú dlh voči mestu, nemôžu bezplatne využívať mestskú hromadnú dopravu. Mestské zastupiteľstvo pritom rozhodlo, že chyby rodičov nemôžu byť automaticky prenesené na deti a odblokovalo nerovnaký prístup k bezplatnej MHD. Choma však vyhlásil, že toto rozhodnutie nepodpíše. Podľa Patakyovej tak jediné deti, ktoré v Žiline nebudú môcť chodiť do školy zadarmo autobusom, budú tie rómske, pretože ich rodičia majú voči mestu dlh, teda ho nespôsobili vlastnou vinou, a ako deti ho nemajú z čoho uhradiť.

Verejná ochrankyňa práv pripomenula, že na začiatku školského roka mesto Žilina spravilo správny krok, keď zatvorilo segregovanú rómsku školu a deti rozdelilo do viacerých bežných škôl. Podľa Patakyovej je to jeden z nástrojov, ako zabrániť segregácii, pričom zároveň nemotivuje rodičov ostatných žiakov, aby svoje deti premiestňovali do iných škôl, ktoré nenavštevujú žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia.

Patakyová uviedla, že vďaka učiteľom a sociálnym pracovníkom z mimovládnych organizácií deti dostávajú podporu pri začleňovaní sa do kolektívov na jednotlivých školách. „Očakávala som, že mesto Žilina nájde spôsob, ako zabezpečí dopravu najchudobnejších detí do škôl roztrúsených po celom meste. Súčasný stav dopravy zdarma neplatí pre všetky deti rovnako, čo má prvky nerovnakého zaobchádzania. Je to pritom kľúčové, aby deti mohli chodiť pravidelne do školy a nepodkopávala sa práca učiteľov a sociálnych pracovníkov,“ povedala ombudsmanka a dodala, že primátorove rozhodnutie považuje z hľadiska prístupu detí k vzdelaniu za nesprávny krok, ktorý nie je vo verejnom záujme.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.