Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18295_eurovolby volby do europskeho parlamentu 640x420.jpg
1. mája 2019 SlovenskoSprávy od ZilinaDen.sk Diskusia()

Chcete v eurovoľbách voliť mimo bydliska? Môžete požiadať o hlasovací preukaz

BRATISLAVA 1. mája (WebNoviny.sk) – Záujemcovia o hlasovací preukaz vo voľbách do Európskeho parlamentu môžu o jeho vydanie elektronicky požiadať do piatka 3. mája. Vybaviť sa dá cez webovú aplikáciu na portáli Návody.Digital.

Cez web za pár minút

Ako agentúru SITA informoval Matúš Kollár zo Slovensko.Digital, vytvorenie žiadosti na webovej aplikácii prebieha v niekoľkých jednoduchých krokoch a trvá len pár minút.

Žiadateľ, ktorý bude v eurovoľbách voliť mimo svojho trvalého bydliska na území Slovenska, vyplní svoje údaje, určí si spôsob doručenia preukazu a webová aplikácia vygeneruje vyplnenú žiadosť, ktorú stačí len odoslať na mailovú adresu obce.

Žiadatelia pritom nepotrebujú ani občiansky preukaz s čipom, žiadosť stačí poslať bežným emailom. S hlasovacím preukazom sa dá voliť v ľubovoľnej volebnej miestnosti na Slovensku.

Nenahrádza doklad totožnosti

Hlasovací preukaz však vo volebnej miestnosti nenahrádza doklad totožnosti a je platný len s občianskym preukazom alebo s pobytovým preukazom občana Európskej únie. Tí, čo nestihnú o hlasovací preukaz požiadať elektronicky, teda e-mailom alebo písomne do tohto piatka, majú ešte dosť času na jeho osobné vybavenie.

Volič môže osobne požiadať o vydanie hlasovacieho preukazu najneskôr posledný pracovný deň pred konaním volieb, teda v piatok 24. mája počas úradných hodín obce. Obec vydá hlasovací preukaz bezodkladne. Požiadať obec o vydanie hlasovacieho preukazu pritom môže za voliča aj ním splnomocnená osoba.

Viac o téme: Voľby do európskeho parlamentu (eurovoľby)

Viac k témam: hlasovací preukaz, voľby do Európskeho parlamentu
Zdroj: Webnoviny.sk – Chcete v eurovoľbách voliť mimo bydliska? Môžete požiadať o hlasovací preukaz © SITA Všetky práva vyhradené.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.