Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
peniaze
ilustračné: pixabay.com
20. decembra 2016 Novinky od ZilinaDen.skSITA, © SITA 2016

Budúcoročný rozpočet kraja bude vyšší o 6,4 milióna eur

Žilinský samosprávny kraj bude v roku 2017 hospodáriť s rozpočtom 173,5 milióna eur, čo je o 6,4 milióna eur viac ako v tomto roku. Krajskí poslanci v pondelok schválili rozpočet, ktorý počíta aj s 25-miliónovými investíciami na rekonštrukciu najmä školských budov či so zvýšením miezd zamestnancom krajskej správy ciest a sociálnych domovov.

„Podarilo sa nám prerozdeliť financie do všetkých regiónov a oblastí našej župy. Okrem rekonštrukcií ciest a strojnej techniky pre cestárov investujeme z našich zdrojov do modernizácie župných nemocníc, polikliniky, múzeí a galérií, pokračovať budeme v zatepľovaní a zlepšovaní vybavenosti stredných škôl a zvyšovať chceme taktiež kvalitu domovov sociálnych služieb v našej pôsobnosti, do ktorých nakúpime nové práčky, sušičky, sporáky a ďalšie potrebné technológie. Aj tento rok investujeme najviac v rámci rozpočtových peňazí do sociálnej oblasti, a to 36,8 milióna eur,“ povedal predseda žilinskej krajskej samosprávy Juraj Blanár.

Rozpočet Žilinského kraja na rok 2017 počíta aj s investíciou približne 25 miliónov eur, za ktoré chce kraj rekonštruovať či modernizovať 109 stavieb, predovšetkým školských budov. Zadlženosť Žilinského samosprávneho kraja je podľa Blanára na úrovni 37 percent, čo je hlboko pod 60-percentným limitom, a preto sa samospráva rozhodla zvýšiť mzdy špeciálnym pracovníkom krajskej správy ciest a zamestnancom sociálnych domovov, ktoré spravuje kraj. Od januára si cestári – technici prilepšia v priemere o 50 eur a od júna o ďalších 40 eur.

„Čo je navýšenie o 14,5 percenta a v celkovej výške 700-tisíc eur. Je pre nás dôležité, aby sme motivovali našich pracovníkov, pretože dnes sú tie mzdy výrazne nižšie ako ponúka konkurencia v súkromných firmách,“ povedal Blanár.

Zamestnancom v sociálnych službách sa zvýšia platy od januára v priemere o 70 eur a od júna o ďalších 30 eur. „K tomu úprava v zmysle vyššej kolektívnej zmluvy, čiže valorizácia štyri percentá, plus rezerva jedno percento. Čo je navýšenie o 22,4 percenta a v celkovej výške 4,7 milióna eur pre budúci rok,“ dodal predseda Žilinského samosprávneho kraja.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.