Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ŽILINA: Prvý máj s odborármi
ilustračné: SITA
29. septembra 2016 Novinky od ZilinaDen.skŽSK, © ZilinaDen.sk, iDen Media s.r.o.

Budatínsky park za jeden mesiac navštívilo 30-tisíc turistov

Budatínsky park zrevitalizovali pred piatimi rokmi. Po investícii takmer 700-tisíc eur sa jeho okolie podarilo zveľadiť a samotný park kompletne upraviť.

Areálom Budatínskeho parku prešlo za jeden mesiac 30 470 návštevníkov. Župa to zistila na základe elektronických údajov z dvoch sčítacích zariadení, ktoré od 25. augusta monitorujú pohyb chodcov v parku.

„Budatínsky park je od roku 1963 spolu s hradom národnou kultúrnou pamiatkou a odkedy je v našej správe, podarilo sa nám zveľadiť jeho okolie a vďaka investícii takmer 700-tisíc eur ho pred piatimi rokmi aj kompletne zrevitalizovať. Je vyhľadávaným miestom pre turistov a veľmi ma teší, že popularitu dnes vidíme už aj v reálnych číslach,“ uviedol predseda ŽSK Juraj Blanár.

Ako uviedol, sčítače sú umiestnené pri vstupoch do hradného areálu na oboch stranách. Najpopulárnejší je park cez sviatky a víkendy. „Priemerne ním prejde okolo 900 chodcov. No túto poslednú nedeľu už máme rekordné číslo, a to 1 818 návštevníkov, ktorí sa vybrali na prechádzku alebo sa rozhodli navštíviť samotný hrad,“ informoval Blanár.

Koncom júla v Budatíne otvorila župa i nové hradné priestory a kaplnku, čím láka záujemcov na unikátne prehliadky. „Zrekonštruovaná je časť druhého a tretie nadzemné podlažie a okrem artefaktov histórie očarí turistov aj jedinečná expozícia drotárstva. Záujem je i o barokovú kaplnku z 18. storočia. Je to nádherný priestor, ktorý prirodzene upúta,“ priblížila riaditeľka Považského múzea v Žiline Zuzana Kmeťová.

Jedna z najstarších architektonických pamiatok na území krajského mesta prešla od roku 2009 obnovou za viac ako päť miliónov eur a ŽSK plánuje do budúcnosti ďalšie okolo dvojmiliónové investície. „Momentálne dokončujeme obnovu vonkajších fasád a čaká náš ešte rekonštrukcia hospodárskych budov pred hradom,“ dodal žilinský župan.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.