Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Clenovia slovenskeho skautingu s betlehemskym svetlom na zilinskej radni....jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
zilina.sk
19. decembra 2016 Novinky od ZilinaDen.skzilina.sk, © ZilinaDen.sk, iDen Media s.r.o.

Betlehemské svetlo sa rozžiarilo aj na Radnici mesta Žilina

Betlehemské svetlo priniesli aj tento rok na radnicu členovia Slovenského skautingu – 12. zbor Scarabeus Žilina. Betlehemské svetlo bude prístupné vo vestibule Mestského úradu v Žiline počas dnešného dňa.

Na Slovensko sa Betlehemské svetlo dostalo  v sobotu 17. decembra 2016 z Viedne, kde ho rakúski skauti odovzdali zástupcom Slovenského skautingu.  História Betlehemského svetla siaha do 12. storočia, jeho novodobú históriu píšeme od roku 1986, kedy tradíciu roznášať plamienok založili naši susedia Rakúšania. Pred Vianocami poslali do Betlehema lietadlom telesne postihnuté dieťa, ktoré v Bazilike Narodenia Pána odpálilo z večného svetla plamienok a lietadlom ho prinieslo späť do mesta Linz. Tam sa ho ujali miestni skauti, ktorí ho začali roznášať do ostatných častí Rakúska.

Po roku 1989, keď padli totalitné režimy v Európe, sa tento zvyk rozšíril aj do ostatných krajín susediacich s Rakúskom vrátane Slovenska, po ktorom roznášajú skauti svetielko už od roku 1990. V súčasnosti je tradícia Betlehemského svetla rozšírená aj v ostatných častiach sveta, mimo Európu.

Betlehemské svetlo je pre záujemcov k dispozícii aj vo vestibule Mestského úradu v Žiline v pondelok 19. decembra.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.