Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Babo v postielke pixabay.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
20. septembra 2017 Novinky od ZilinaDen.skSITA, © SITA 2017

Bábätká vo fakultnej nemocnici strážia nové monitory dychu

Spánok bábätiek na novorodeneckom oddelení žilinskej fakultnej nemocnice strážia dva nové monitory dychu. Kontrolujú dýchanie dieťaťa a pokiaľ príde k jeho zlyhaniu, upozornia na to zvukovým i svetelným signálom.

„Používame ich na observačnom boxe či na fototerapii, kde je nutnosť monitorovať každé dieťa. Používame ich aj u rizikových detí, ale aj u mamičiek na izbách, keď si ich vyžiadujú, aby mali istotu, že bábätko bude v poriadku,“ povedala primárka oddelenia Katarína Jackuliaková.

Špeciálne monitory darovala nemocnici Nadácia Križovatka. Projekt Mamička, dýcham realizuje nadácia od roku 2008. „Cieľom je, aby bolo monitorom dychu vybavené každé lôžko pre novorodencov a dojčatá. Druhou časťou poslania projektu je zriaďovanie a prevádzka výpožičných miest pri novorodeneckých a pôrodníckych oddeleniach nemocníc, kde si rodičia novorodencov môžu pri odchode domov monitor požičať, aby aj doma mohli pokojne spať s vedomím, že dych ich dieťatka stráži monitor,“ vysvetlila riaditeľka nadácie Táňa Tomasch. Žilinská fakultná nemocnica doteraz požičala monitor 1 372 rodičom.

Novorodenecké oddelenie v súčasnosti disponuje 25 monitormi dychu, na zlepšenie ošetrovateľskej starostlivosti by potrebovalo ďalších dvadsať. „Zariadenie je veľmi často využívané aj v rámci ošetrovateľskej starostlivosti nielen u nedonosených alebo rizikových novorodencov, ale aj u fyziologických, keď sestričky popri svojej činnosti nemôžu obsiahnuť každú izbu s fyziologickým novorodencom, nakoľko na inej izbe kúpu, prebaľujú, ošetrujú. Keby sme mali monitorom kontrolovaného každého novorodenca, mohli by sa zdravotné sestry bezpečnejšie pohybovať po celom oddelení,“ povedala vedúca sestra oddelenia Amálka Krkošková.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.