Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10637_001 gp_sk_global_day_of_action_novaky 640x420.jpg
18. decembra 2018 SlovenskoSprávy od ZilinaDen.sk Diskusia()

Aktivisti Greenpeace neohrozili prevádzku elektrárne Nováky, prokuratúra zrušila obvinenie

BRATISLAVA 18. decembra (WebNoviny.sk) – Krajská prokuratúra v Trenčíne zrušila na základe sťažnosti obvinenie vznesené vyšetrovateľom voči dvanástim aktivistom organizácie Greenpeace, ktorí na konci novembra protestovali za ukončenie ťažby uhlia na ťažobnej veži v Novákoch.

Transport uhlia

Podľa prokuratúry aktivisti ich konaním neohrozili žiadne verejnoprospešné zariadenie. Informovala o tom riaditeľka Greenpeace Slovensko Ivana Kohutková. Krajská prokuratúra konštatovala, že ťažobná veža, na ktorú vyvesili transparent, nie je určená na prepravu baníkov.

Slúži na transport vyťaženého uhlia z podzemia na povrch, pričom v areáli bane existuje aj ďalší spôsob, ako dostať uhlie z podzemia na zem. Nebola ohrozená ani prevádzka elektrárne Nováky, keďže k dispozícii sú zásoby uhlia.

Trestné konanie sa však podľa Kohutkovej nekončí a vyšetrovanie sa zameria na to, či nedošlo k spáchaniu zločinu všeobecného ohrozenia, teda či nebol ohrozený život, zdravie a majetok.

Vyvesili transparent na ťažobnej veži

Polícia bude zisťovať nové dôkazy a následne vyhodnotí, či niekoho obviní z tohto trestného činu alebo či celú vec vyhodnotí ako priestupok alebo úplne ukončí.

Aktivisti sú považovaní za podozrivých, nemajú právo nahliadať do vyšetrovacieho spisu a mať k dispozícii informácie o dôkazoch.

„Odmietame možnosť, že nenásilným protestom, počas ktorého aktivisti a aktivistky vyvesili transparent na ťažobnej veži v nováckej bani, ohrozili ľudí alebo majetok. Veríme, že podobne ako v momente, keď boli všetci neprávom držaní vo väzbe, aj tu prokuratúra nakoniec dospeje k záveru, že šlo maximálne o spáchanie priestupku,“ uzavrela Kohutková.

Prečin poškodzovania a ohrozovania

Dvanásti aktivisti zo Slovenska, Českej republiky, Fínska, Nemecka a Belgicka vyvesili v stredu 28. novembra na ťažobnú vežu uhoľnej spoločnosti Hornonitrianske bane Prievidza transparent s odkazom „SKONČITE DOBU UHOĽNÚ“.

Prokuratúra v Prievidzi ich následne obvinila z prečinu poškodzovania a ohrozovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia formou spolupáchateľstva, za ktorý hrozí trest až päť rokov vo väzení. Súd v Prievidzi následne rozhodol o väzobnom stíhaní aktivistov.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár dal po preštudovaní spisu príkaz na prepustenie všetkých 12 aktivistov Greenpeace z väzby. Generálna prokuratúra dospela k záveru, že dôvody väzby neexistovali už pri podávaní návrhu na jej uvalenie.

Viac k témam: Greenpeace Slovensko, Horná Nitra, Hornonitrianske bane, prokuratúra
Zdroj: Webnoviny.sk – Aktivisti Greenpeace neohrozili prevádzku elektrárne Nováky, prokuratúra zrušila obvinenie © SITA Všetky práva vyhradené.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.