Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Man doing a fitness test
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Adobe Stock
21. septembra 2021 Zaujímavosti od Informačný servis Diskusia()

Ak si myslíte, že neinvazívna diagnostika tela nie je dôležitá, čím skôr na to zabudnite. Tu je dôvod

V súčasnosti je téma zdravia veľmi aktuálna. Ľudia sa čoraz viac zaujímajú o svoj zdravotný stav, svoje telo, celkovú kondíciu a zdravý životný štýl. Ak sa chcete o sebe dozvedieť viac a nechcete chodiť po lekároch, je tu aj iná možnosť. Navštívte diagnostické centrum, kde sa prostredníctvom zaujímavých diagnostík dozviete o sebe viac. A môžete tak predísť napríklad aj infarktu.

Porozprávame s odborníkom diagnostického centra – Ing. Adelaidou Fanfarovou, Phd. zo spoločnosti Kompava, ktorá pracuje v diagnostickom centre Kompava Centrum Metflex v Žiline.

Adelaida.jpg
Ing. Adelaida Fanfarová, Phd.Foto: Kompava

O čo je neinvazívna diagnostika a v čom nám môže pomôcť? Kedy by sme mali takéto centrum navštíviť? A viac otázok o tom ako to funguje.

Adelaida, povedzte nám, čo si môžeme predstaviť pod pojmom diagnostické centrum?

Diagnostické centrum je miesto, kde sa stanovujú diagnózy rôznymi spôsobmi. Diagnostické centrum Metflex vzniklo v roku 2016 na podnet zákazníkov spoločnosti Kompavy. Táto slovenská firma vyrába výživové doplnky pre športovcov i bežných ľudí na podporu zdravia. Na to, aby sme mohli každému športovcovi odporučiť tú najlepšiu suplementáciu, potrebovali sme ich najskôr diagnostikovať. Čo im je? Akú majú natrénovanosť, aké majú slabiny. Centrum je vybavené najmodernejšími diagnostickými prístrojmi, ktoré poskytnú každému návštevníkovi čo najpresnejšie informácie, týkajúce sa jeho aktuálneho zdravotného stavu. Okrem diagnostických meraní ponúkame aj zostavenie tréningového a nutričného plánu na mieru, individuálne motivačné programy a samozrejme aj poradenstvo v športových a výživových doplnkoch od Kompavy.

Aké merania v diagnostickom centre robíte?

V našom centre nájdete 4 zaujímavé diagnostiky.

  1. Najväčší záujem je u nás o spiroergometriu, tzv. záťažový test, ktorý môžete absolvovať buď na bežeckom páse alebo na bicykli. Princípom testu je postupné stupňovanie a zvyšovanie záťaže. Po celý čas máte na tvári masku, aby sme mohli sledovať respiračné a ventilačné ukazovatele a hrudný pás na sledovanie pulzovej frekvencie. Výsledkom je kompletný protokol plný zaujímavých informácií o vašej výkonnosti, s tréningovými zónami a metabolickou trénovanosťou (teda aký zdroj energie a kedy vaše telo využíva).
  2. Druhou diagnostikou je analýza zloženia tela prístrojom InBody. Jedná sa o špičkový diagnostický prístroj, ktorý urobí detailnú analýzu ľudského tela. Dozviete sa napr. hmotnosť a % tuku v tele, hmotnosť kostrových svalov, koľko máte v tele vody, minerálov a bielkovín, aký máte obsah minerálov v kostiach, bazálny metabolizmus, úroveň viscerálneho (vnútorného) tuku a omnoho viac.
  3. Ďalšia diagnostika je zameraná na zistenie stavu ciev a stresového zaťaženia pomocou prístroja Max Pulse. Z výsledkov tohto merania viete zistiť stupeň zanesenia vašich ciev tukovými látkami, pružnosť ciev, celkovú kondíciu srdcovo-cievneho systému, nábeh na arytmiu, hladinu telesného a mentálneho stresu, a taktiež vašu stresovú odolnosť.
  4. Zákazníci u nás vyhľadávajú aj kľudovú spirometriu, čo je základná metodika na vyšetrenie pľúcnych funkcií – vitálna kapacita pľúc, úsilný výdych, rezervný objem nádychu a výdychu. Jednoduchou diagnostikou tak zistíte, v akom stave máte svoje pľúca a verte viacerí odchádzajú prekvapení.

Čo najviac zaujíma vašich klientov? Ktoré hodnoty sú pre nich najzaujímavejšie?

Keďže každá jedna diagnostika ponúka vo výsledkoch množstvo cenných údajov, máme tak aj široké možnosti využitia. Napríklad pri spiroergometrii sa dozviete: aké sú vaše limity, kedy budete mať tréning efektívny a kedy sa môžete pretrénovať. Kedy vám telo spaľuje v tele tuky a kedy už sacharidy – toto je zásadná vec pri zdravom chudnutí. Častokrát ľudia nevedia ako majú správne trénovať, aby chudli alebo sa výkonnostne zlepšovali, a práve spiroergometria im tieto údaje poskytne.

Čo sa môžeme dozvedieť o našich cievach? Je toto meranie bolestivé?

Z výsledkov merania Max Pulse vďaka zisteniu stupňa zanesenia ciev vieme predísť ďalšiemu zužovaniu ciev, čo má za následok zníženie prietoku krvi, nedokrvenie príslušného orgánu a môže viesť k infarktu myokardu alebo náhlej cievnej príhode. Môžeme teda odhaliť počiatočné štádia aterosklerózy, kedy ešte nenastúpili jej zreteľnejšie prejavy. Odhalíme nábeh na arytmiu a ako vaše zdravie ovplyvňuje stres. Aby som to zhrnula – jednoduchou a bezbolestnou diagnostikou môžete okamžite získať informácie o svojom zdraví a vďaka ním predísť vážnejším komplikáciám.

VO2 max test
Foto: Adobe Stock

Kto je váš klient? Sú to len športovci?  

Na začiatku to boli hlavne profesionálni a hobby športovci – bežci, cyklisti, triatlonisti, plavci. V posledných rokoch k nám chodia čoraz častejšie aktívni ľudia, ktorí sa zaujímajú o zdravý životný štýl. Mnohí chcú zistiť, či sú zdravotne v poriadku ači by mohli niečo zlepšiť – napr. ako majú správne trénovať alebo ako majú správne chudnúť.

Škála záujemcov o diagnostiky sa stále rozrastá. Pribudli fanúšikovia kolektívnych športov (basketbal, volejbal, hádzaná, hokej). Dokonca u nás boli aj naši známi paraolympionici a držitelia paralympijských medailí, s ktorými máme výbornú spoluprácu a ktorých naša spoločnosť Kompava podporuje. Mali sme tu 72-ročnú pani aj 144-kilového pána. To len dokazuje, že naše centrum je určené naozaj pre všetkých.

Kto by mal vyhľadať Kompava centrum Metflex?

Všetci, ktorí sa chcú o sebe a hlavne o svojom zdraví dozvedieť viac, chcú vo svojom živote niečo zlepšiť, niekam sa posunúť, niečo dosiahnuť. Je jedno, či ide o chudnutie, efektívny tréning, zdravý životný štýl, prevenciu, či zvedavosť. Radi poradíme každému a všetci sú v našom Metflex centre vítaní.

Kde všade vás môžu klienti nájsť? Chodíte na diagnostiky aj na nejaké podujatia? 

Spolupracujeme so športovými klubmi, môžete nás vidieť na rôznych športových akciách v blízkom okolí, robievame diagnostiky aj vo firmách. Nájdete nás v blízkom centre Žiliny, vedľa Mestského úradu a oproti vjazdu do obchodného centra Aupark (ten ponúka aj bezplatné parkovanie).

Informačný servis

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.