Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zranenie uraz pixabay.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
12. júla 2018 Novinky od ZilinaDen.skfnspza.sk, © ZilinaDen.sk Diskusia()

Aj počas leta majú práce nad hlavu, žilinskí lekári ošetrili za prvý prázdninový víkend 247 ľudí

V ambulancii úrazovej chirurgie na urgentnom príjme Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) v Žiline ošetrili lekári počas prvého prázdninového víkendu od štvrtka 5. júla do nedele 8. júla celkom 247 pacientov. Pomoc potrebovali prevažne po úrazoch spôsobených pádom, porezaním alebo v dôsledku požitia alkoholu.

„V lete narastá počet prípadov, kedy ošetrujeme pacientov, ktorí sa poranili napríklad pri rúbaní dreva, rezaní, vŕtaní alebo iných prácach doma i v záhrade. Taktiež sú veľmi časté pády, a to zo strechy, stromov, rebríkov a najčastejšie, samozrejme, pri športoch,“ uviedol primár oddelenia úrazovej chirurgie žilinskej nemocnice Juraj Kacian.

Zranení športovci

Počas posledného štvrtka až nedele prišlo na urgent 16 zranených cyklistov a 18 pacientov so zraneniami spôsobenými pri futbale, jazde na kolobežke, skejtborde alebo iných športových aktivitách. Vyskytli sa tiež podvrtnutia a vyvrtnutia členkov, ku ktorým došlo prevažne pri zlom dostúpení či doskoku.

Lekári varujú najmä pred úrazmi detí. „Počas prázdnin dochádza k početnejším zraneniam u detských pacientov. Je dôležité, aby rodičia vyzývali k opatrnosti, keďže nemusí ísť len o zlomeniny, ale aj prípady, kedy stačí obyčajný pád z hojdačky alebo bicykla, ktorý povedie k väčším komplikáciám, ako je napríklad otras mozgu alebo poškodenie chrbtice,“ zdôraznil Kacian s tým, že dávať pozor treba tiež na cestách. „S presunom dovolenkárov sa zhusťuje doprava a dochádza k viacerým kolíznym situáciám,“ dodal.

Zvýšený výskyt kliešťov

Letné mesiace so sebou prinášajú okrem úrazov aj zvýšený výskyt kliešťov. „Za uplynulý víkend sme mali 15 prípadov, kedy sme pomáhali s ich vyberaním. Pacienti sa kliešte buď pokúšali vybrať sami a nepodarilo sa im to, alebo prišli rovno k nám, aby sme ich odstránili,“ priblížil primár úrazovej chirurgie FNsP v Žiline. Podľa jeho slov, pokiaľ si pacient nie je istý, či zvládne vytiahnuť kliešťa sám alebo mu ostala nejaká jeho časť v tele, je najlepšie hneď vyhľadať lekára.

Žilinská nemocnica zároveň upozorňuje pacientov na zváženie potreby návštevy urgentného príjmu. Do 22. hodiny je denne k dispozícii ambulantná pohotovostná služba, ktorá poskytuje pomoc v prípade náhleho zhoršenia zdravotného stavu, kedy nemusí byť život v priamom ohrození, ako napríklad slabá alergická reakcia, horúčka či ošetrenie malých rán. Urgentný príjem zabezpečuje neodkladnú starostlivosť v život ohrozujúcich a urgentných situáciách, ako je strata vedomia, krvácanie, vážny úraz, bolesť v hrudníku a pod.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.