Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29425_img_8959_copy 640x420.jpg
10. januára 2022 SlovenskoSprávy od ZilinaDen.sk Diskusia()

Advokáti Bödöra podali pre jeho väzbu trestné oznámenie na sudcov Najvyššieho súdu SR

10.1.2022 (Webnoviny.sk) – Obhajcovia stíhaného podnikateľa Norberta B. podali pre jeho väzobné stíhanie trestné oznámenie na dvoch sudcov Najvyššieho súdu SR (NS SR). Ako v pondelok uviedli na tlačovej konferencii, dôvodom je rozhodnutie Ústavného súdu SR (ÚS SR), podľa ktorého je väzba obvineného nazákonná.

Keď mal po doručení rozhodnutia ÚS SR najvyšší súd opätovne rozhodovať o jeho väzbe, sudcovia Pavol Farkaš a Martina Zeleňáková sa namietli, čím podľa obhajcov celý proces zdržali.

Na rozhodnutie sa čaká týždne

Podľa advokáta Mareka Paru nadobudlo rozhodnutie ÚS SR účinnosť ešte pred Vianocami. „Z tohto dôvodu sme hneď na NS SR iniciovali vydanie príkazu na prepustenie nášho mandanta, nakoľko prepustenie z väzby bolo jediným možným následkom rozhodnutia Ústavného súdu SR,“ povedal Para s tým, že ÚS SR v prípade Norberta B. konštatoval porušenie práva na zákonného sudcu, ako aj porušenie prezumpcie neviny.

Najvyšší súd sa pritom podľa Paru mal s danými nedostatkami vysporiadať v čo najkratšej lehote. „Podľa ustálenej praxe má ísť o hodiny, maximálne dni,“ vyhlásil Para s tým, že v prípade Norberta B. sa na rozhodnutie pre namietnutie sa členov senátu čaká už týždne.

Svedčí jeden nepriamy svedok

Obhajca Pavol Gašpar doplnil, že Norbert B. je momentálne obžalovaný pre 83 čiastkových skutkov jedného pokračovacieho trestného činu. V podanej obžalobe však podľa neho nie je uvedené, akým spôsobom mal skutky spáchať.

„Svedčí na neho jeden nepriamy svedok od začiatku celého konania,“ povedal Gašpar s tým, že Norbert B. je vo väzbe už 18 mesiacov. Ústavný súd v tejto súvislosti podľa Gašpara konštatoval nezákonnosť a bezdôvodnosť jeho väzby. „Nikto sa dodnes neopýtal sudcov Najvyššieho súdu SR, prečo porušujú zákon. Prečo za posledný rok sa systémom ich práce stalo porušovanie práv,“ dodal Gašpar.
Nobert B. čelí obžalobe v kauze Dobytkár spojenej s korupciou v Pôdohospodárskej platobnej agentúre a stíhaný je aj v kauze Očistec, ktorá sa týka údajnej zločineckej skupiny vo vedení Policajného zboru.

Viac k témam: Akcia „Dobytkár“, Akcia „Očistec“, Súdy, Trestné stíhanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Advokáti Bödöra podali pre jeho väzbu trestné oznámenie na sudcov Najvyššieho súdu SR © SITA Všetky práva vyhradené.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.