Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14859_dan 640x420.jpg
29. apríla 2019 SlovenskoEkonomika od ZilinaDen.sk Diskusia()

Administratívne zaťaženie malých podnikov sa zníži, ministerstvo navrhuje aj zmenu v zdaňovaní

BRATISLAVA 29. apríla (WebNoviny.sk) – Ministerstvo financií SR chce podporiť malé a stredné podniky, ako aj automobilový priemysel. Do pripomienkového konania predložilo návrh novely zákona o dani z príjmov, ktorého cieľom je znížiť aj administratívne zaťaženie daňovníkov.

Zmeny v zdaňovaní

Podporiť chce aj elektromobilitu. Návrhy počítajú s negatívnym vplyvom na rozpočet verejnej správy. V tomto roku vo výške 12,8 mil. eur, v budúcom roku by to malo byť 82,3 mil. eur, v roku 2021 by to malo byť 64,2 mil. eur a v roku 2022 suma 58,6 mil. eur.

Úprava zákona sa zameriava na podporu malých a stredných podnikov, a to zavedením definície mikrodaňovníka a s ňou súvisiace zmeny v zdaňovaní tejto skupiny daňovníkov. Upravia sa aj podmienky odpočtu daňovej straty.

Znižovanie administratívneho zaťaženia daňovníkov je zamerané na zavedenie automatickej registrácie správcom dane a na zjednodušenie podmienok na zahrňovanie do základu dane pri výdavkoch, ktoré sú súčasťou základu dane až po zaplatení.

Ministerstvo chce taktiež znížiť administratívnu náročnosť pri zdaňovaní príjmov zo závislej činnosti, a to rozšírením oslobodenia od dane pre vymedzené druhy nepeňažných príjmov. Preferovaným komunikačným prostriedkom na dodanie dokladov alebo žiadosti je elektronická komunikácia.

Podpora podnikového výskumu

Zjednodušiť by sa malo aj platenie preddavkov na daň z príjmov. Za účelom zníženia administratívneho zaťaženia podnikateľov a zlepšenia podnikateľského prostredia sa navrhuje zvýšiť hranicu pre platenie preddavkov, a to zo sumy 2 500 eur na 5 000 eur.

Podpora automobilového priemyslu zahŕňa zvýšenie sumy oslobodeného nepeňažného plnenia zamestnanca z dôvodu zabezpečenia ubytovania. Zvýšiť by sa mala aj podpora podnikového výskumu a vývoja prostredníctvom odpočtu nákladov vynaložených na výskum a vývoj.

Zaviesť by sa mala aj samostatná odpisová skupina pre elektromobily s lehotou odpisovania dva roky. Uvedené opatrenie má za cieľ zvýšiť motiváciu podnikateľského sektoru na obstaranie elektromobilu s cieľom podpory nízkoemisnej, resp. bezemisnej formy dopravy. Navrhovanou úpravou sa podporia batériové elektrické vozidlá alebo plug-in hybridné elektrické vozidlá.

Účinnosť sa predpokladá od 1. januára 2020, niektoré časti by mali byť platné až od začiatku roka 2021.

Viac k témam: dane, Ministerstvo financií SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Administratívne zaťaženie malých podnikov sa zníži, ministerstvo navrhuje aj zmenu v zdaňovaní © SITA Všetky práva vyhradené.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.